Na zamówienie Komisji Europejskiej tworzymy słownik pojęć dla regulatorów rynków finansowych za pomocą metod uczenia maszynowego

We współpracy z działem B+R firmy MakoLab SA od kilku lat intensywnie rozwijamy kompetencje w obszarze technologii semantycznych, specjalizując się w rozwiązaniach dla sektora Fintech. Zwycięstwo MakoLabu w przetargu organizowanym przez Komisję Europejska, to również nasze zwycięstwo.

W wrześniu 2018 roku jednostka organizacyjna Komisji Europejskiej „DG – FISMA” (Directorate-General, Financial Stability, Financial Services and Capital Markets Union) odpowiedzialna za inicjację i implementację polityki Unii Europejskiej w sektorze bankowości i finansów, ogłosiła przetarg na prace o charakterze Proof-of-Concept, których celem jest zbadanie możliwości stworzenia słownika pojęć dla regulatorów rynków finansowych za pomocą metod uczenia maszynowego (Machine Learning). Potrzeba stworzenia takiego słownika związana jest z ogromnym problemem, z jakim borykają się dziś zarówno regulatorzy rynków finansowych jak i klienci, na jakich ciążą obowiązki raportowe. Problem ten polega na braku jednolitego słownika pojęć stosowanych w regulacjach i wynikających z nich raportach a także na niejednolitym znaczeniu tych samych pojęć w różnych regulacjach.

Rozwiązanie, jakie zaproponowaliśmy polega na kreatywnym połączeniu technologii semantycznych, w jakich specjalizuje się MakoLab SA i KUL z metodami uczenia maszynowego. Technologie semantyczne zapewniają możliwość zapisania słownika w postaci inteligentnego kodu stosując standardy Ontologii semantycznych. Z kolei metody uczenia maszynowego pozwalają na automatyczne wyszukiwanie definicji pojęć w zbiorach norm prawnych definiujących wymagania regulacyjne.

DG-FISMA zdecydowała o naszej wygranej w ramach metodologii zwanej „Frame Semantics”. Wygrana w ramach metodologii zwanej „Distributional Semantics” przypadła Uniwersytetowi w Liège.

Budujemy ontologie dla firmy Google

Ukazała się właśnie wersja 3.4 ontologii Schema.org tworzonej przez Google w kooperacji z takimi firmami jak Microsoft, Yahoo czy Yandex. Miło nam poinformować, że w najnowszej wersji Schema.org znajdziemy ontologię dziedziny motoryzacji utworzoną m.in. przez naszego Kolegę, pracownika Wydziału Filozofii KUL dra hab. Roberta Trypuza.

Jak budować ontologie dla takich firm jak Google dowiesz się na naszych studiach z zakresu sztucznej inteligencji!

Początek

Witaj! W miniony weekend powołaliśmy do życia tę oto stronę internetową. Dowiesz się z niej jak wyobrażamy sobie wspólne zgłębianie zagadnień Sztucznej Inteligencji. Na stronie znajdziesz również osoby, z którymi będziesz zdobywał wiedzę oraz kontakt do osoby, która odpowie na Twoje pytania.