Na zamówienie Komisji Europejskiej tworzymy słownik pojęć dla regulatorów rynków finansowych za pomocą metod uczenia maszynowego

We współpracy z działem B+R firmy MakoLab SA od kilku lat intensywnie rozwijamy kompetencje w obszarze technologii semantycznych, specjalizując się w rozwiązaniach dla sektora Fintech. Zwycięstwo MakoLabu w przetargu organizowanym przez Komisję Europejska, to również nasze zwycięstwo.

W wrześniu 2018 roku jednostka organizacyjna Komisji Europejskiej „DG – FISMA” (Directorate-General, Financial Stability, Financial Services and Capital Markets Union) odpowiedzialna za inicjację i implementację polityki Unii Europejskiej w sektorze bankowości i finansów, ogłosiła przetarg na prace o charakterze Proof-of-Concept, których celem jest zbadanie możliwości stworzenia słownika pojęć dla regulatorów rynków finansowych za pomocą metod uczenia maszynowego (Machine Learning). Potrzeba stworzenia takiego słownika związana jest z ogromnym problemem, z jakim borykają się dziś zarówno regulatorzy rynków finansowych jak i klienci, na jakich ciążą obowiązki raportowe. Problem ten polega na braku jednolitego słownika pojęć stosowanych w regulacjach i wynikających z nich raportach a także na niejednolitym znaczeniu tych samych pojęć w różnych regulacjach.

Rozwiązanie, jakie zaproponowaliśmy polega na kreatywnym połączeniu technologii semantycznych, w jakich specjalizuje się MakoLab SA i KUL z metodami uczenia maszynowego. Technologie semantyczne zapewniają możliwość zapisania słownika w postaci inteligentnego kodu stosując standardy Ontologii semantycznych. Z kolei metody uczenia maszynowego pozwalają na automatyczne wyszukiwanie definicji pojęć w zbiorach norm prawnych definiujących wymagania regulacyjne.

DG-FISMA zdecydowała o naszej wygranej w ramach metodologii zwanej „Frame Semantics”. Wygrana w ramach metodologii zwanej „Distributional Semantics” przypadła Uniwersytetowi w Liège.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *